How much does TeacherMade PRO cost?

 

Modified on Fri, 26 Aug 2022 at 01:12 AM

If you are purchasing PRO as an individual Teacher, PRO costs 

$59 a year for an annual subscription

By your activation, you will have access to all of our features including: 

  • Audio recordings for both Teacher and student

  • Embedded Video, Images, and Hyperlinks

  • Google Classroom, Canvas, Schoology, and MS Teams Integrations

  • Drawing Tools

  • Making unlimited assignments and receiving unlimited student submissions

Click here to purchase an individual PRO License: https://app.teachermade.com/purchases/join-pro/

 

PRO Unlimited is a version of PRO we offer for educational agencies looking to purchase PRO for their entire site using a PO. PRO Unlimited costs $1.33 x Total Student Enrollment per Year.  This plan offers:

  • Simple all-in (unlimited) and budget-friendly pricing

  • All of the features listed above

  • Unlimited Teachers

  • Unlimited Students

  • Pricing is per student for entire official enrollment at your site ($200 minimum applies)

 

Check out this page for more information on Pricing: https://teachermade.com/plan/

 

And, check out this page for more information on the great PRO features we have in store for the next few months! https://teachermade.com/teachermade-features/

Was this article helpful?

That’s Great!

Thank you for your feedback

Sorry! We couldn't be helpful

Thank you for your feedback

Let us know how can we improve this article!

Select atleast one of the reasons

Feedback sent

We appreciate your effort and will try to fix the article